Instrukcja obsługi automatycznego kominka do zdalnego sterowania biokominkiem
Instrukcja obsługi i konserwacji zdalnie sterowanego kominka alkoholowego firmy Biokamin
- Pod palnikiem musi znajdować się dopływ powietrza. Wolna przestrzeń to szerokość palnika w cm = cm2. Przykład: palnik 140 cm = 140 cm2. Nie wolno używać palnika bez dopływu powietrza chłodzącego pod palnikiem.
- Ogień musi płonąć prosto do góry. Jeśli ogień jest pochylony, kominek nie może być używany. Należy zamówić specjalną szybę i umieścić ją w taki sposób, aby ogień płonął prosto do góry.
- Należy używać wyłącznie czystego, bezzapachowego bioalkoholu z etykietą BIOALCOHOL X 5L dostawcy BIOKAMIN.
Na przykład: BIOALCOHOL X 5L https://biokominki-producent.pl/biopaliwo-bioetanol-czysty-x-5l/p-666593
Użycie innego bioalkoholu może spowodować uszkodzenie funkcji kominka automatycznego. Naprawa nie będzie objęta gwarancją.
Biopaliwo bioetanol Czysty X 1,5L https://biokominki-producent.pl/biopaliwo-bioetanol-czysty-x-1-5l/p-666585
Biopaliwo bioetanol Czysty X 5L https://biokominki-producent.pl/biopaliwo-bioetanol-czysty-x-5l/p-666593
- Ogień w kominku można regulować za pomocą elementów rozgraniczających dostarczonych wraz z kominkiem. Elementy rozgraniczające należy umieścić równomiernie na całej długości palnika, z wyjątkiem części z czujnikami poziomu - 4 elektrody w środkowej części palnika. Im gęściej są one rozmieszczone, tym mniejszy będzie ogień, zużycie i moc palnika.
- Po włączeniu palnik musi być podłączony do zasilania sieciowego 220-240 V.
- W przypadku palników EXCLUSIVE należy włączyć przełącznik znajdujący się przed wyświetlaczem w dolnej części otworu.
- Kominek nie uruchomi się, dopóki zbiornik nie będzie napełniony w ponad 6%.
- Gdy palnik jest włączony, na wyświetlaczu świeci się „OFF”.
- WYŁĄCZNE napełnianie palnika:
- Podłącz kominek za pomocą szybkozłączek do kolby z bioalkoholem
- Na RJ strzałka w prawo do „1 TANK FILL”
- Strzałka w dół do „FILL: STOPPRD”
- Delikatnie naciśnij środkowy przycisk „FILL: STOPPRD” zmieni się na „FILL: RUNNING” i usłyszysz uruchomienie pompy oraz zobaczysz bąbelki w wężu prowadzącym do kominka.
- Napełnianie można wyłączyć, naciskając ponownie środkowy przycisk (na przykład, gdy nie ma już bioalkoholu) lub napełnianie wyłączy się samo, gdy palnik będzie pełny.
- Następnie szybko odłącz złącze węża od kominka i możesz korzystać z kominka.
- EKSKLUZYWNY + Szeroki za pośrednictwem aplikacji
- Pobierz aplikację „BIOKAMIN”
- Skonfiguruj aplikację zgodnie z instrukcjami dołączonymi do kominka.
- Podłącz kominek za pomocą szybkozłączek do pojemnika z bioalkoholem.
- W aplikacji w lewym górnym rogu naciśnij koło zębate.
- Naciśnij przycisk „START” w prawym górnym rogu, a usłyszysz uruchomienie pompy i zobaczysz bąbelki w wężu prowadzącym do kominka.
- Napełnianie można wyłączyć, ponownie naciskając przycisk „STOP” w prawym górnym rogu (na przykład, gdy nie ma już bioalkoholu) lub napełnianie wyłączy się samo, gdy palnik będzie pełny.
- Następnie należy szybko odłączyć złącze węża od kominka i można korzystać z kominka.
- Podczas ręcznego uzupełniania biohumusu automatycznego należy zawsze przełączyć jednostkę sterującą na pozycję "1" za pomocą prawego przycisku i obserwować dolny kwadrat na wyświetlaczu w prawym dolnym rogu wraz z sygnałem dźwiękowym. Jeśli kwadrat w prawym dolnym rogu jest wypełniony, a sygnał dźwiękowy rozbrzmiewa w sposób ciągły, należy natychmiast zaprzestać dodawania bioalkoholu do kominka. Ręczne napełnianie kominka bez użycia jednostki sterującej jest zabronione. Następnie należy użyć przycisków strzałek w lewo, aby przejść do trybu podstawowego.
- Po wyłączeniu kominka przejdzie on w tryb chłodzenia na 30 minut i nie będzie można go włączyć.
- Podczas obsługi kominka wymagana jest obecność osoby zaznajomionej z instrukcją obsługi. Osoba nieprzeszkolona nie może obsługiwać kominka.
- Ciała obce nie mogą dostać się do kominka. Ważne jest, aby nie umieszczać go w miejscu, w którym zasłony, firanki lub inne obce przedmioty mogłyby dostać się do kominka. Nie dotykaj tych przedmiotów w pobliżu zapalonego kominka, aby uniknąć ich zapłonu.
- Nie należy przenosić kominka podczas jego pracy. Podczas przenoszenia kominka ważne jest, aby przenosić go poziomo. Kominka nie wolno obracać w pionie ani w poziomie. Jeśli kominek jest przenoszony w niedozwolony sposób, w palniku mogą znajdować się resztki alkoholu i istnieje ryzyko, że resztki alkoholu wydostaną się na zewnątrz palnika i mogą zapalić się podczas rozpalania kominka.
Niewłaściwy transport może również spowodować uszkodzenie zabezpieczeń kominka, co może uniemożliwić jego działanie lub uszkodzić jego zabezpieczenia.
Palnika automatycznego nie wolno używać ani przechowywać w zakurzonym otoczeniu.
- Żywotność automatycznego biokominka bez serwisowania wynosi 5 lat. Co 5 lat należy wymienić wszystkie rury i pompy w kominku.
- Pod palnikiem należy umieścić wtyczkę 220 V i kabel FTP zakończony przepustem, na wypadek gdyby palnik był wyposażony w aplikację i użytkownik chciał z niej korzystać.
- Biokominka należy używać wyłącznie w miejscu jego stałej instalacji. Jeśli zachodzi potrzeba przeniesienia biokominka, może to zrobić wyłącznie upoważniony personel.
- Zdalnie sterowane biopalenisko nie może być użytkowane w miejscach o dużym przeciągu, w pobliżu wentylatorów, otworów wentylacyjnych itp. itp.
- Jeśli biokominek nie zapali się automatycznie, nigdy nie należy zapalać go ręcznie. Spróbuj ponownie uruchomić biokominek, wyłączając główny wyłącznik, odczekaj 10 sekund i kontynuuj w standardowy sposób.
- Jeśli kominek nie jest używany przez dłuższy czas, należy ustawić główny wyłącznik znajdujący się obok jednostki sterującej w pozycji "OFF".
- Jeśli automatyczny biokominek nie był używany przez dłuższy czas i nie włącza się, zgłaszając "BRAK PALIWA", podczas gdy paliwo jest dostępne, należy postępować w następujący sposób:
Wyłączyć biokominek przełącznikiem uruchamiania, odczekać 10 sekund i włączyć go ponownie. Powtórz czynność 5 razy, aż kominek się włączy. Jeśli to nie zadziała, należy ręcznie wlać bioalkohol przez lejek na górną część palnika do połowy, aby go nie rozlać i włączyć biokominek. Palnik powinien zgłosić błąd i wyłączyć się,
po wyłączeniu należy ponownie uruchomić biokominek z 10-sekundową przerwą i włączyć go. Jeśli się nie uruchomi, powtórz procedurę 5 razy, jeśli to nie zadziała, wezwij serwis.
- Bioalkohol jest substancją lotną, dlatego automatyczny biokominek powinien być uruchamiany na krótko przynajmniej raz na 3 miesiące, a następnie wyłączany. Niezastosowanie się do tego zalecenia może spowodować wyparowanie bioalkoholu z układu, co spowoduje zablokowanie pompy, a w konsekwencji unieruchomienie biokominka. W takim przypadku należy postępować zgodnie z następnym punktem.
- Metalowe części palnika kominka należy czyścić wyłącznie środkami przeznaczonymi do stali nierdzewnej po ostygnięciu palnika. Podczas czyszczenia należy uważać, aby nie zdeformować elektrod czujnikowych i żarnika świecy żarowej.
- W przypadku awarii zasilania należy wyłączyć główny wyłącznik automatyczny i poczekać, aż kominek się wypali. Po wypaleniu się kominka, ostygnięciu i przywróceniu płynnego (nieprzerwanego) zasilania, można ponownie włączyć kominek i normalnie z niego korzystać.
- Jeśli z jakiegokolwiek powodu kominek nie działa, a ponowne uruchomienie nie pomogło, należy wyłączyć główny wyłącznik i wezwać serwis - 00421 905 619808 w godzinach pracy od poniedziałku do niedzieli - 10:00-16:00.
- Produkt jest przeznaczony wyłącznie do standardowego użytku opisanego w instrukcji. Każde inne zastosowanie musi być skonsultowane na piśmie z producentem przed użyciem.
- Biopaleniska są przeznaczone do pracy w temperaturze 17-23°C. W innych temperaturach, jeśli kominek nie działa idealnie, należy zainstalować dodatkowe elementy, aby zapewnić idealną funkcjonalność i bezpieczeństwo na koszt kupującego. Cena jest obliczana w zależności od złożoności projektu.
- Jeśli kominek jest wyposażony w filtry, należy je sprawdzać co 6 miesięcy. Jeśli ulegną zabrudzeniu, należy je wyczyścić lub wymienić.
- Kominek nie może być używany w taki sposób, że wlot powietrza jest z jednego pomieszczenia, a wylot spalin idzie do drugiego pomieszczenia. Zwłaszcza jeśli pomieszczenia są mniejsze, w jednym z nich może panować podciśnienie, a w drugim nadciśnienie. Równoważenie ciśnień może powodować nieoczekiwane zachowanie biokominka, co może prowadzić do pożaru.
Uruchomienie kominka
1. Wlej bio-olej do zbiornika.
2. Ustaw główny wyłącznik obok jednostki sterującej w pozycji "ON".
3. Naciśnij przycisk "Power" na pilocie zdalnego sterowania lub jednostce sterującej przez długi czas (ok. 3 sekundy), aby uruchomić kominek. Kominek zacznie dodawać paliwo do palnika i automatycznie się zapali. Płomień w kominku będzie palił się na minimalnym poziomie.
4. Kominek posiada 3 poziomy wysokości płomienia. Aby zwiększyć płomień, naciśnij krótko przycisk "+" na pilocie zdalnego sterowania lub sterowniku. Brzęczyk na jednostce sterującej wyemituje dwukrotny sygnał dźwiękowy. Płomień pali się na poziomie 2. Ponowne naciśnięcie przycisku "+" na pilocie zdalnego sterowania lub sterowniku spowoduje zwiększenie płomienia do poziomu 3. Brzęczyk na jednostce sterującej wyemituje trzy sygnały dźwiękowe. Aby zmniejszyć poziom płomienia, naciśnij przycisk "-" na pilocie zdalnego sterowania lub sterowniku. Poziom płomienia zmniejszy się. Brzęczyk na jednostce sterującej będzie zawsze emitował tyle sygnałów dźwiękowych, ile razy ustawiono poziom płomienia za pomocą przycisków "+" i "-".
5. Po wybraniu żądanego poziomu płomienia alkohol jest automatycznie dodawany do palnika.
6. Aby wyłączyć kominek, naciśnij i przytrzymaj przycisk "Power" na pilocie zdalnego sterowania lub jednostce sterującej. Alkohol z palnika zacznie wypływać. Gdy palnik jest pusty, pozostały w nim alkohol nadal będzie się wypalać i zwilżać boki palnika. Całkowite wypalenie się alkoholu jest sygnalizowane dźwiękiem brzęczyka w jednostce sterującej.
7. Po wyłączeniu kominka można go ponownie włączyć dopiero po częściowym ostygnięciu, czyli po około 30 minutach.
Sterownik posiada opcję automatycznego napełniania zbiornika. Jeśli posiadasz kominek z tą funkcją, możesz napełnić zbiornik w następujący sposób:
1. Wyłącz kominek - jednostka sterująca musi być w stanie WYŁĄCZONYM, w przeciwnym razie automatyczne napełnianie nie będzie możliwe.
2. Włóż wąż pompy napełniającej do butelki PET z alkoholem.
3. Naciśnij strzałkę w prawo na jednostce sterującej.
4. Na wyświetlaczu pojawi się informacja o aktualnym stanie zbiornika. Wyświetlacz pokazuje również aktualny stan pompy napełniającej. Informacje te są wyświetlane w drugim wierszu.
5. Naciśnij strzałkę w dół i środkowy przycisk.
6. Pompa zalewania rozpocznie pompowanie alkoholu z butelki PET do zbiornika kominka.
7. Pompowanie zostanie automatycznie zatrzymane, gdy zbiornik będzie pełny. Aby zatrzymać pompowanie, wystarczy ponownie nacisnąć środkowy przycisk.
Elementy sygnalizacyjne (LED)
Stan pracy kominka jest wskazywany przez trzy diody LED umieszczone na jednostce sterującej:
PWR (zielona dioda LED)
- świeci - kominek pracuje
- nie świeci - kominek jest wyłączony
- miga - podczas sekwencji włączania, wyłączania i chłodzenia
BRAK PALIWA (żółta dioda LED)
- świeci się - należy dolać biopaliwa do zbiornika
BŁĄD (czerwona dioda LED)
- świeci - błąd - alkohol został wykryty przez elektrodę awaryjną (elektrody czujnikowe należy wyczyścić w wyłączonym palniku). Dioda LED błędu świeci się również, gdy alkohol osiągnął poziom przelewu bezpieczeństwa. W takim przypadku należy skontaktować się z personelem Biofuel. Po usunięciu przyczyny usterki należy wyłączyć jednostkę sterującą, ustawiając wyłącznik główny w pozycji OFF. Po ponownym przełączeniu do pozycji ON czerwona dioda LED ERROR zgaśnie, gdy wszystkie przyczyny usterki zostaną wyeliminowane.
Podczas korzystania z otwartego ognia w obszarach mieszkalnych bardzo ważne jest posiadanie gaśnicy w zasięgu ręki na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.
OSTRZEŻENIE! Nigdy nie wrzucaj niczego do kominka ani nie pal nad nim!
UWAGA! Nigdy nie wlewać wody do kominka!
Kominek jest przeznaczony do codziennej pracy przez maksymalnie 3 godziny przy 100% mocy, 4 godziny przy 50% mocy i 6 godzin przy 25% mocy.
Co 5 lat od daty sprzedaży, sprzedawca biokominka jest zobowiązany do przeprowadzenia kontroli bezpieczeństwa biokominka w siedzibie Biokamin.Na życzenie możemy również zorganizować kontrolę bezpieczeństwa biokominka w miejscu instalacji biokominka.Cena zostanie dodatkowo skalkulowana.
-Do prawidłowego funkcjonowania palnika zalecamy stosowanie bioalkoholu Biokamin X
-Stosowanie innych rodzajów bioalkoholu i od innych producentów może spowodować nieprawidłowe działanie lub uszkodzenie palnika Instrukcje użytkowania ręcznych biokominków na bioalkohol są również częścią instrukcji obsługi, z której należy przestrzegać instrukcji bezpieczeństwa dotyczących obsługi biokominków.
Konfiguracja aplikacji Biokamin Remote
1. Połącz się z siecią Wi-Fi za pomocą telefonu lub komputera.
2. W ustawieniach telefonu lub komputera sprawdź adres IP przypisany przez router. (np. 192.168.1.5, 192.168.1.3, ...).
3. Jeśli adres IP ma taką postać (192.168.1.xx, x to dowolna liczba), ustaw adres IP na 192.168.1.10 i port 1995 w aplikacji i powinno działać.
4. Jeśli masz adres IP taki jak 192.168.2.xx, 10.2.5.x, ... i inne, zanotuj go. W telefonie lub komputerze zmień ustawienie adresu IP z DHCP na STATIC i wprowadź adres IP 192.168.1.30 oraz maskę 255.255.255.0.
5. Otwórz przeglądarkę internetową (Internet Explorer, Opera, Mozilla, Chrome, ....) i wprowadź adres 192.168.1.10. Wprowadź nazwę logowania: admin.
6. Kliknij na "NETWORK" i zmień adres 192.168.1.10 na postać, w której wprowadziłeś adres, jeśli masz 192.168.2.5 wpisz 192.168.2.10, jeśli masz 10.2.5.8 wpisz 10.2.5.10. xxx.xxx.xx.y Ważne jest, aby x był taki sam jak ten, który masz w telefonie, komputerze, a y to 10.
7. Kliknij "ZASTOSUJ ZMIANY" i odczekaj 10-15 sekund.
8. Przywróć ustawienia w telefonie, komputerze na DHCP.
9. W aplikacji ustaw adres IP wprowadzony w polu "SIEĆ" (xxx.xxx.xx.10) i kliknij "ZAPISZ USTAWIENIA".
10. Teraz powinno działać
Poniższe zasady dotyczące biokominków manualnych mają również zastosowanie do biokominków automatycznych.
Dziękujemy za zakup naszego produktu - kominka z żywym ogniem bez komina. W przypadku wybranych modeli otrzymasz od nas w prezencie zapalniczkę kominkową, koc na palnik
(koc jest standardowym wyposażeniem wkładów kominkowych) oraz lejek ze stali nierdzewnej.
Ponieważ jest to produkt, w którym pali się żywym ogniem, prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na poniższe instrukcje dla własnego bezpieczeństwa:
Przed rozpoczęciem użytkowania wiszącego kominka należy zamontować go na ścianie (należy użyć dostarczonych elementów mocujących lub innych odpowiednich materiałów w zależności od rodzaju ściany).
Jeśli klient zakupi tylko palnik do spalania bioalkoholu, jest on odpowiedzialny za jego bezpieczne umieszczenie i użytkowanie.
Nie wolno przenosić ani przechylać paleniska podczas palenia. Podczas przenoszenia kominka w palniku nie mogą znajdować się resztki alkoholu, palnik musi być pusty, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że resztki alkoholu wydostaną się z palnika podczas przenoszenia, co może spowodować zapłon podczas rozpalania kominka.
Bioalkohole zakupione w sklepie lub na stronie internetowej Biokamin muszą być używane jako wkład do biokominków, z wyjątkiem bioalkoholu o nazwie Ethanol 95. W przypadku stosowania innych rodzajów bioalkoholi od innych producentów i sprzedawców, Biokamin nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody przez nie wyrządzone, a biokominek również nie będzie objęty gwarancją.
Podczas nalewania bioalkoholu należy zawsze używać lejka.
Bioalkohol należy nalewać na maksymalną wysokość 0,5 - 1 cm od górnej części palnika. W biokominkach wykorzystujących palnik Veneto 17 (długość 17 cm), przed rozpaleniem należy dolać bioalkoholu do wysokości tuż poniżej górnej krawędzi. Należy uważać, aby nie rozlać ani nie zachlapać otoczenia palnika
Należy uważać, aby nie wylać bioalkoholu z palnika. Jeśli tak się stanie, należy upewnić się, że został on dokładnie rozgnieciony. W przypadku wkładu kominkowego należy zdjąć pokrywę wokół palnika. Jeśli bioalkohol rozlał się poza palnik, pod żadnym pozorem nie należy rozpalać kominka. Rozlany bioalkohol należy najpierw wylać do garnka, osuszyć, a następnie zapalić. Jeśli palnik lekko dymi po wypaleniu się płomienia w palniku, palnik jest brudny i należy go wyczyścić po ostygnięciu.
Jeśli paliwo jest chłodniejsze i nie zapala się natychmiast, należy kontynuować zapalanie. Po zapaleniu należy pozwolić mu palić się przez około 15 minut, aż się nagrzeje, a szybkość parowania i tym samym spalania ustabilizuje się, a wysokość płomienia i intensywność ciepła ustabilizują się.
Ogień w palniku należy pozostawić do wypalenia, aby płomień był żółty, tylko wtedy płomień może być regulowany w kominkach, w których regulacja jest włączona. Jeśli palnik nie jest wystarczająco rozgrzany, płomień nie jest żółty, ale niebieski, następuje niedoskonałe spalanie bioalkoholu, w wyniku czego część niespalonego bioalkoholu jest uwalniana do powietrza, tworząc alkoholowy zapach z płonącego kominka. To samo dotyczy sytuacji, gdy w palniku znajduje się niewystarczająca ilość bioalkoholu. W takim przypadku należy uzupełnić bioalkohol, ale nie więcej niż 1 cm poniżej krawędzi palnika, zgodnie z instrukcją. Uzupełnić bioalkohol, gdy palnik nie pali się w schłodzonym palniku.
Dodanie bioalkoholu do palnika podczas spalania stanowi zagrożenie dla życia.
W przypadku niektórych typów palników regulowanych, jeśli palnik zamyka się powoli, płomień palnika może nie zgasnąć. W takim przypadku należy ponownie otworzyć palnik i pozwolić mu palić się z pełną mocą przez co najmniej 1 minutę, a następnie zamknąć nasadkę i przytrzymać ją lekko przyspieszonym ruchem, tak aby nasadka lekko uniosła się z tyłu. Jeśli nie uda się to za pierwszym razem, należy powtórzyć eksperyment. Wynika to z faktu, że nasadka palnika ma odpowiednią rozszerzalność, ponieważ bardzo się nagrzewa podczas spalania, dzięki czemu nie zacina się.
Jeśli chcesz ponownie rozpalić kominek natychmiast po poprzednim paleniu, musisz upewnić się, że ogień się wypalił i wizualnie sprawdzić, czy w palniku nie pozostały żadne zanieczyszczenia (palnik musi zostać oczyszczony z zanieczyszczeń, aby uniknąć potencjalnego zagrożenia związanego z tlącymi się odpadkami po zgaśnięciu płomienia), co w przypadku wlania nowego bioalkoholu do palnika może spowodować przedwczesny zapłon bioalkoholu, co może spowodować obrażenia ciała lub zapłon wypełniacza bioalkoholu, co może rozprzestrzenić ogień na otaczające przedmioty). Idealnie jest sprawdzić, czy temperatura palnika spadła poniżej 100 stopni. Podczas ponownego rozpalania kominka należy zachować większą odległość od palnika, ponieważ łatwiej będzie go zapalić ze względu na większe parowanie bioalkoholu.
Kominek należy rozpalać zapalniczką kominkową, a nie zapałkami, zwykłą zapalniczką lub innymi przedmiotami, które mogą zapalić się poza palnikiem i spowodować pożar. Nigdy nie nachylaj twarzy nad komorą palnika. Zachowaj ostrożność podczas rozpalania i nigdy nie lekceważ tego efektu.
Do kontrolowania płomienia lub wygaszania kominka należy używać dołączonego lub wbudowanego koca. Jeśli chcesz zgasić kominek, a następnie ponownie go rozpalić z bioalkoholem pozostałym w palniku, postępuj z najwyższą ostrożnością. Należy upewnić się, że ogień się wypalił, a temperatura palnika spadła poniżej 100 stopni. Następnie należy uzupełnić bioalkohol w palniku do 1 cm poniżej krawędzi. Podczas ponownego zapalania należy zachować odległość od palnika, ponieważ bioalkohol wyparuje kilka razy więcej.
W przypadku niektórych typów palników można użyć waty wewnątrz palnika, ale nie jest to niezbędne wyposażenie. Służy ona do utrzymywania bioalkoholu z dala od palnika, jeśli kominek zostanie poruszony podczas palenia, ale także przyspiesza spalanie bioalkoholu, nieznacznie zwiększając jego zużycie. Jeśli nie chcesz waty, możesz ją usunąć i używać kominka bez niej.
W przypadku kominków wiszących należy obchodzić się z kocem powoli i ostrożnie. Szybkie przyłożenie i odsłonięcie płomienia może spowodować chwilowe wytrącenie się odparowanego bioalkoholu na kocu, który, jeśli ogień nadal płonie, może kapać na ziemię i spowodować pożar. Dlatego koca należy używać wyłącznie do kontrolowania lub gaszenia ognia. Inne czynności podczas procesu spalania są niebezpieczne.
Jeśli biokominek ma szybę lub palnik w kominku jest trudniej dostępny, można napełnić go przedłużonym lejkiem i zapalić, zanurzając kontrolkę palnika ze stali nierdzewnej - gaśnicę palnika w bioalkoholu wypełnionym w palniku, wyjąć ją w dogodne miejsce, zapalić zapalniczką i zapalić kominek płonącym ogniem. Należy uważać, aby na gaśnicy nie znajdowało się dużo bioalkoholu, gdyż może on kapnąć na ziemię i coś zapalić.
Jeśli używasz polan, nie umieszczaj ich bezpośrednio na ogniu, ale za lub przed ogniem. Kłody umieszczone nad ogniem mogą zagiąć płomień i zwęglić tylną ścianę kominka. Nie używaj kominka w przeciągu i nie wdmuchuj powietrza do paleniska.
Zbiornik, palnik i otaczający je obszar nagrzewają się podczas użytkowania. Nie należy dotykać tych części nawet przez 15 minut po zgaśnięciu płomienia. Istnieje ryzyko poparzenia.
Spalanie bioalkoholu powoduje spalanie tlenu w pomieszczeniu, wytwarzając CO2 i wodę. Ilość CO2 można porównać do ilości wytwarzanej przez dwa palniki kuchenki gazowej. Dlatego należy przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, jak w przypadku kuchenek gazowych. Podczas rozpalania kominka może być wyczuwalny zapach bioalkoholu, który nie spala się jeszcze w optymalnej temperaturze, ale już wyparował. Zjawisko to ustępuje po osiągnięciu przez palnik optymalnej temperatury. Może być również widoczne po zgaszeniu płomienia do momentu ostygnięcia palnika.
Jeśli kominek będzie palił się nieprzerwanie przez ponad 4 godziny lub jeśli używasz go przed pójściem spać, musisz krótko, ale energicznie przewietrzyć pomieszczenie.
W razie niebezpieczeństwa nie należy rzucać wody ani innych substancji lub przedmiotów na kominek, lecz ugasić go za pomocą metalowej pokrywy przeznaczonej do tego celu. Jeśli pokrywa nie jest dostępna lub jest uszkodzona, należy użyć gaśnicy proszkowej lub pianowej. Jeśli gaśnica nie jest dostępna, do gaszenia należy użyć mokrego ręcznika. Bioalkohol może pozostać wlany do palnika i przykryty pokrywką tylko tymczasowo.
W przypadku kominków wykorzystujących kubki jako palniki, przed użyciem należy sprawdzić kubek pod kątem pęknięć lub innych uszkodzeń. Jeśli jest uszkodzony, kominek nie może być używany, a kubek musi zostać wymieniony.
Palnik należy włożyć do kominka w taki sposób, aby zamykał się w kierunku użytkownika.
Akcesoria takie jak ozdobne polana i kamienie nie mogą być używane z kominkami wiszącymi Kamin Maxx wszystkich rozmiarów.
W biokominkach z palnikiem Veneto 17 (długość 17 cm) przed rozpaleniem należy dodać bioalkoholu tuż poniżej górnej krawędzi. Należy uważać, aby nie rozlać ani nie rozsypać wokół palnika.
Do naszych biokominków przeznaczone są oddzielne palniki na bioalkohol. Oddzielna instalacja palnika w obszarze innym niż biokominek wyprodukowany przez nas musi być uzgodniona na piśmie z producentem.W przeciwnym razie instalacja w innym obszarze może być niebezpieczna.Usługa podlega opłacie.
Nad palnikiem nie wolno umieszczać żadnych materiałów łatwopalnych, które nie znajdują się w naszym wkładzie. Materiały niepalne mogą znajdować się od 1 m nad palnikiem.
Jeśli chcesz umieścić przedmioty bliżej kominka lub palnika (np. telewizor), musisz skonsultować się z producentem na piśmie. Opłata za usługę wynosi 30 €/godzinę.
Każde mieszkanie lub dom ma inny przepływ powietrza i płomień może się przechylać. Jeśli ogień przechyla się do tyłu z powodu przepływu powietrza, konieczne jest zamówienie szyby ochronnej, aby zapobiec spaleniu tylnej ściany kominka
Zalecamy, aby użytkownicy biokominka zaopatrzyli się w gaśnicę CO2.
Klient może zainstalować biokominek tylko w taki sposób, aby można go było usunąć w przypadku reklamacji, a podczas instalacji należy przestrzegać wszystkich przepisów bezpieczeństwa. W przypadku, gdy klient reklamuje biokominek, musi być w stanie go zdemontować i dostarczyć do siedziby firmy. W przeciwnym razie reklamacja nie będzie mogła zostać rozpatrzona. Reklamacja zostanie odrzucona z powodu niedostarczenia towaru.
Jeśli klient preferuje rozwiązanie reklamacji lub interwencję serwisową w miejscu wskazanym przez klienta, można to zrobić we wspólnie uzgodnionym terminie. Za kilometr z siedziby spółki do miejsca wskazanego przez klienta pobierana jest opłata w wysokości 0,34 €, w tym przejazd w obie strony + 30 € za każdą rozpoczętą godzinę od wyjazdu, plus opłaty parkingowe lub inne opłaty związane z wyjazdem. Płatność zostanie dokonana gotówką po zakończeniu interwencji. Opłaty pobierane są również w przypadku reklamacji gwarancyjnej. Bezpłatne roszczenie gwarancyjne zostanie rozpatrzone w przypadku dostarczenia produktu do siedziby naszej firmy - Biokamin EU s.r.o., Panónska cesta 34, Bratysława.
W przypadku wady produktu, która może mieć wpływ na jakość, funkcjonalność i bezpieczeństwo produktu, konieczne jest zaprzestanie korzystania z produktu i zgłoszenie reklamacji.
Działanie biokominków jest zaprojektowane w temperaturze 17-23°C. W innych temperaturach, jeśli kominek nie działa idealnie, konieczne jest rozmieszczenie innych elementów, aby zapewnić idealną funkcjonalność i bezpieczeństwo na koszt kupującego.
Płomień w biokominku musi palić się prosto, nie może się przechylać. Jeśli się przechyla, występuje niepożądany przepływ powietrza (przeciąg) i konieczne jest uzupełnienie biokominka odpowiednio umieszczoną szybą, która zapobiega przechylaniu się płomieni. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia biokominka lub możliwość pożaru.
Podczas przenoszenia biokominka z okresu zimowego do ciepłego i odwrotnie, konieczne jest pozostawienie biokominka w ciepłym miejscu na co najmniej 6 godzin bez włączania go, aby wyrównać temperatury i zapobiec tworzeniu się skroplin, które mogłyby spowodować zwarcie, a tym samym uszkodzić biokominek.
Nieprzestrzeganie instrukcji obsługi grozi pożarem.
Kominek nie może być używany bez nadzoru poinstruowanej osoby. Jeśli musisz opuścić pomieszczenie, wyłącz kominek i włącz go ponownie po powrocie. Kominek może być obsługiwany wyłącznie przez osobę powyżej 18 roku życia (zwaną dalej operatorem), która zapoznała się z instrukcją obsługi. Gdy kominek jest używany, dzieci lub inne nieupoważnione osoby nie mogą przebywać w pomieszczeniu bez nadzoru operatora i manipulować przy kominku lub innych przedmiotach, które mogą znaleźć się w pobliżu kominka.
Ze względu na duże wahania temperatury, w których temperatura wzrasta z około 20 °C do 600 °C, a następnie spada, mogą wystąpić różne naprężenia, a następnie rozszerzanie się materiałów. Jest to normalne zjawisko przy tak dużych zmianach temperatury, które może objawiać się na zewnątrz lekkim ugięciem różnych części kominka (wkładu). Błędem byłoby pojawienie się pęknięcia na wylocie lub w jakiejkolwiek części palnika. W takim przypadku należy natychmiast wyłączyć kominek z eksploatacji, ugasić ogień kocem lub w inny sposób ograniczyć dopływ tlenu. Po skontaktowaniu się z nami wymienimy palnik.
Do czyszczenia elementów ze stali nierdzewnej można używać zwykłych środków czyszczących, z wyjątkiem produktów zawierających materiały ścierne (cząstki ścierne), które mogą uszkodzić powierzchnię kominka. Do czyszczenia powierzchni malowanych należy używać produktów przeznaczonych do tego celu. Uszkodzenia spowodowane użyciem nieodpowiednich chemicznych środków czyszczących lub agresywnych substancji nie są objęte gwarancją.
Po kontakcie z bioalkoholem, zwłaszcza przed jedzeniem, należy umyć ręce wodą z mydłem.
W kominku można spalać wyłącznie bioalkohol przeznaczony do tego celu. Bioalkohol należy zawsze przechowywać w oryginalnych i oznakowanych pojemnikach, z dala od światła słonecznego i źródeł ciepła, w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Uwaga!
Podczas obchodzenia się z bioalkoholem nie palić tytoniu, nie używać otwartego ognia i urządzeń grzewczych, nie jeść i nie pić. W przypadku połknięcia natychmiast skontaktować się z lekarzem. Unikać kontaktu ze skórą.
Ostrzeżenie.
Bioalkohol jest sam w sobie łatwopalną, lotną substancją klasy I. W związku z tym podczas obchodzenia się z nim należy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać zasad bezpieczeństwa w taki sam sposób, jak podczas obchodzenia się np. z benzyną do czyszczenia, alkoholem, acetonem, toluenem, naftą, rozcieńczalnikami itp.
Należy zachować bezpieczną odległość co najmniej 400 mm między substancjami łatwopalnymi a otwartym płomieniem. Nie umieszczać żadnych przedmiotów w odległości 400 mm lub większej od otwartego płomienia.
Nigdy nie przechowuj żadnych przedmiotów wewnątrz lub na zewnątrz metalowych części kominka (komory palnika i metalowej obudowy).
Nigdy nie należy samodzielnie dokonywać żadnych modyfikacji lub ulepszeń kominka.
Zaleca się, aby minimalna wielkość pomieszczenia wynosiła 44 m3 w przypadku salonów i 34 m3 w przypadku innych pomieszczeń.
Nie używaj kominka w zakurzonym otoczeniu. Pył może powodować niedoskonałe spalanie. Zabrania się używania kominka w pomieszczeniach, które są słabo wentylowane lub znajdują się poniżej poziomu gruntu. Aby uniknąć niedoskonałego spalania bioalkoholu, nie należy używać kominka w pomieszczeniach, w których występuje silny przeciąg. Nie należy pozostawiać palącego się kominka podczas snu.
Zabrania się używania kominka w pomieszczeniach, które są słabo wentylowane. Po każdym rozpaleniu należy zapewnić odpowiednią wentylację.
Do obsługi i instalacji kominka konieczne jest przestrzeganie zasad ochrony przeciwpożarowej obowiązujących w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Urządzenie może być używane zgodnie z instrukcjami producenta w zwykłym środowisku. W przypadku zmiany tego środowiska, w którym może powstać tymczasowe zagrożenie pożarem lub wybuchem (np. podczas klejenia wykładzin, PCV, pracy z farbami itp.), kominek należy wyłączyć z eksploatacji odpowiednio wcześnie przed wystąpieniem zagrożenia.
Nigdy nie przechowuj żadnych przedmiotów wewnątrz lub na zewnątrz metalowych części kominka (komory palnika i metalowej obudowy).
Nigdy nie należy samodzielnie dokonywać żadnych modyfikacji lub ulepszeń kominka.
Zaleca się, aby minimalna wielkość pomieszczenia wynosiła 44 m3 w przypadku salonów i 34 m3 w przypadku innych pomieszczeń.
Nie używaj kominka w zakurzonym otoczeniu. Pył może powodować niedoskonałe spalanie. Zabrania się używania kominka w pomieszczeniach, które są słabo wentylowane lub znajdują się poniżej poziomu gruntu. Aby uniknąć niedoskonałego spalania bioalkoholu, nie należy używać kominka w pomieszczeniach, w których występuje silny przeciąg. Nie należy pozostawiać palącego się kominka podczas snu.
Zabrania się używania kominka w pomieszczeniach, które są słabo wentylowane. Po każdym rozpaleniu należy zapewnić odpowiednią wentylację.
Do obsługi i instalacji kominka konieczne jest przestrzeganie zasad ochrony przeciwpożarowej obowiązujących w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Urządzenie może być używane zgodnie z instrukcjami producenta w zwykłym środowisku. W przypadku zmiany tego środowiska, w którym może powstać tymczasowe zagrożenie pożarem lub wybuchem (np. podczas klejenia wykładzin, PCV, pracy z farbami itp.), kominek należy wyłączyć z eksploatacji odpowiednio wcześnie przed wystąpieniem zagrożenia.
Jeśli kominek ma być umieszczony w obszarze z palnymi materiałami budowlanymi, należy zachować bezpieczną odległość co najmniej 400 mm od tych materiałów. Są to materiały budowlane klasy palności B, C1, C2 zgodnie z obowiązującymi normami. Jeśli kominek jest używany w obszarze z palnymi materiałami budowlanymi o stopniu palności C3, odległość od tych materiałów należy podwoić.
Informacje na temat stopnia palności niektórych materiałów budowlanych:
A niepalne (granit, piaskowiec, ciężki porowaty beton, cegły, płytki ceramiczne),
B trudno palne (aluminium, heraklit, itaweryt),
C1 łatwopalne (twarde drewno, sklejka, sykoklit, utwardzony papier, umakart)
C2 umiarkowanie łatwopalne (płyta wiórowa, soludur, płyta korkowa, guma, wykładzina podłogowa)
C3 lekko łatwopalne (płyta pilśniowa, polistyren, poliuretan)
Specyfikacja produktu:
Producent: Biokamin EU s.r.o., Panónska cesta 34, 851 04 Bratysława
Znamionowy pobór mocy urządzenia: 3 kW
Czas spalania: 1-6 godzin w zależności od typu i ustawienia palnika
Uwaga dla kupującego:
Klient powinien zdecydować, czy produkt jest dla niego odpowiedni przed jego użyciem. Klient akceptuje wszelkie ryzyko i odpowiedzialność. Ani producent, ani sprzedawca nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, szkody lub obrażenia bezpośrednio lub pośrednio związane lub spowodowane niewłaściwą lub nieprofesjonalną instalacją i niewłaściwym użytkowaniem produktu.
Uwaga informacyjna:
W mieszkaniu lub innym lokalu należącym do obywatela można przechowywać nie więcej niż 10 litrów łatwopalnych płynów. Może on przechowywać nie więcej niż 50 litrów łatwopalnych cieczy w magazynach lub piwnicach wyłącznie w pojemnikach przewidzianych dla każdego mieszkania lub innego lokalu będącego jego własnością lub przez niego zajmowanego. Musi on uważać, aby łatwopalne ciecze nie przedostały się do kanalizacji. Łatwopalne ciecze, które wydostaną się z pojemnika podczas jakiejkolwiek obsługi, muszą zostać usunięte w bezpieczny sposób. W przypadku utylizacji kominka, metalowy korpus należy oddać do punktu zbiórki odpadów metalowych zgodnie z normami obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej.
Życzymy miłych chwil spędzonych przed naszym kominkiem bez odprowadzania spalin.